Snubní prsteny

od tradičního českého výrobce

Diamanty

Samotné slovo diamant pochází z řečtiny a znamená „nepřemožitelný“. Není se čemu divit, diamanty mají tolik fascinujících vlastností, že vzbuzují obrovský zájem už tisíce let.

Historie

První diamanty byly nalezeny v náplavech řeky Golconda v Indii. Úryvky z knihy pocházející ze 4. stol. př.n.l. dokazují, že se v té době s diamanty obchodovalo. Z té doby také pocházejí první záznamy o tom, že se diamanty začaly opracovávat.

V dávném Egyptě se diamantům přisuzovala magická síla. Lidé je nosili jako amulet a věřili, že ho musí nosit blízko srdce. 

Dnes jsou diamanty považovány za symbol luxusu a ženskosti, ale také jako symbol stálosti a dobré investice.

Vlastnosti

Mezi vysoce vyzdvihované vlastnosti diamantu určitě patří jeho tvrdost. Není náhodou, že se o něm tvrdí, že je nezničitelný. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje nejvyššího stupně. 

snubní prsteny s diamanty ze žlutého zlata

Další vlastností, ve které diamanty těžko najdou konkurenci, je jejich lesk. Díky jejich výraznému lesku jsou na špercích nepřehlédnutelné a tolik oblíbené.

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, jejichž kombinací poznáme skutečnou kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají „4 C“ .

Carat – hmotnost 

Colour – barva

Clarity – čistota

Cut – výbrus

Brilianty

Ve šperkařství se nepoužívají diamanty surové, ale upravují se za pomoci výbrusu. Jedním z nejznámějších výbrusů je právě briliant.

briliant

Z diamantu se stane briliant tehdy, pokud je vybroušen do kulatého nebo oválného tvaru briliantovým výbrusem. Díky tomuto tvaru se světlo procházející briliantem odráží co nejlepším způsobem při celém barevném spektru a maximální intenzitě. Z toho důvodu jsou briliantové šperky tolik zářivé a krásné.